نکاتی کلیدی درباره اظهارنامه پلمپ دفاتر

افرادی که در زمینه فعالیت های تجاری و خدماتی مختلف فعالیت دارند، باید اقدام به ثبت شرکت کنند. البته بعد از ثبت شرکت نیز هنوز مراحل مهمی پیش روی این افراد خواهد بود. یکی از مهم ترین فعالیت ها ارائه اظهارنامه پلمپ دفاتر است. معمولاً دفترهایی از طرف سازمان دادگستری در نظر گرفته شده اند که یک شرکت باید تمامی درآمدها و هزینه های خود را در آن ثبت کند و در مورد مقرری برای حسابرسی مالیاتی و سایر فعالیت های مشابه آن را به صورت پلمپ شده به ادارات مربوطه تحویل دهد. در این مطلب از سایت بانک اطلاعات ثبتی قصد داریم نکات کلیدی درباره اظهارنامه پلمپ دفاتر و سایر جزئیات مربوط به این عرصه را با شما به اشتراک بگذاریم.

آشنایی با روند ارائه اظهارنامه پلمپ دفاتر

تمامی شرکت های ثبت شده باید طبق ماده ۶ قانون تجارت، کلیه دفاتر مربوط به کارکرد مالی شرکت را تهیه کرده و اطلاعات مربوط به آن را درون این دفترها ثبت کنند. ثبت نکردن این اطلاعات باعث علی الراس شدن شرکت مورد نظر خواهد شد. این دفاتر معمولاً در بیشتر موارد عبارتند از:

 • دفتر کپیه
 • دفتر دارایی
 • دفتر کل
 • دفتر روزنامه

این دفاتر بیشتر به دو نوع دفتر روزنامه و دفتر کل هستند و در انواع ۱۵۰ برگ، ۱۰۰ و ۵۰ برگ موجود می باشند. بسیاری تصور می کنند که شرکت های خاصی که کارکرد مالی کمی نیز دارند نیاز به پر کردن این دفاتر نخواهند داشت. اما بهتر است این تصور اشتباه را کنار بگذارید. تنها کسب و کارهایی که نیاز به پر کردن این دفاتر ندارند کسبه جزء می باشند.

ارائه اظهارنامه پلمپ دفاتر برای چه کسب و کارهای ضروری است؟

طبق قانون آیین نامه اجرایی ماده ۹۵ قانون مالیات های مستقیم کلیه کسب و کارها مانند: پزشکان، وکلای دادگستری و کارشناسان که درآمدی بیش از یک و نیم میلیارد تومان به دست می آورند باید اقدام به پر کردن این دفاتر و ارائه آنها به ارگانهای مربوطه کنند. علاوه بر آن اشخاص حقیقی که دارنده کسب و کار مشخصی هستند و مجموعه فروش آنها ده برابر هزینه اولیه یا بیش از ۳ میلیارد تومان بوده است ملزم به ارائه دفاتر و پلمپ آنها هستند. علاوه بر این موارد گفته شده افرادی که دارای کارت بازرگانی هستند و به عنوان صادر کننده و وارد کننده فعالیت دارند، فروشگاه های زنجیره ای، صاحبان مشاغل مربوط به صرافی، مالکان کلینیک های تخصصی، زایشگاه و بیمارستان ها، صاحبان هتل های سه ستاره و بالاتر و… نیز در زمان مشخص باید نسبت به انجام فعالیت های اداری گوناگون مربوط به اظهارنامه پلمپ دفاتر اقدام کنند.

آشنایی با دفاتر مربوط به اظهارنامه پلمپ دفاتر

برای اینکه نکات کلیدی درباره اظهارنامه پلمپ دفاتر را بهتر درک کنید نیاز به آن دارید که با انواع دفترهای به کار رفته در این روند بهتر آشنا شوید. دفتر کل و دفتر روزنامه در این زمینه کاربرد فراوانی دارند و در ادامه هر کدام از آنها را به صورت جداگانه خدمت شما معرفی خواهیم کرد.

 • دفتر کل: دفتر کل به دفتری گفته می شود که در آن هزینه های گوناگون به صورت ریز مورد وارد می شود.
 • دفتر روزنامه: نمونه ای از دفاتر است که به عنوان اسنادی شناخته می شوند که در آن تمامی سود و زیان و هزینه ها را باید به شکل روزانه ثبت کرد.

کسب و کارها یا سازمان هایی که گفته شد وظیفه دارند که در پایان هر سال مالی جدید اطلاعات مربوطه که در این دفاتر ثبت شده است را پلمپ کنند.

آشنایی با روش ارائه اظهارنامه پلمپ دفاتر

در شرایطی که قصد ارائه اظهارنامه پلمپ دفاتر را دارید باید ابتدا به آدرس https://irsherkat.ssaa.ir وارد شوید و درخواست خود مبنی بر اظهارنامه پلمپ دفاتر را در این سامانه ثبت کنید. بعد از وارد شدن به سایت اداره ثبت نوبت به انتخاب گزینه اظهارنامه پلمپ دفاتر می رسد. در این صفحه فرد باید اطلاعات کامل مربوط به شخص حقوقی مالک شرکت و سایر اطلاعات سازمان مورد نظر که از شما درخواست شده است را در فرم مورد نظر وارد کنید. بعد از ثبت تمامی اطلاعات، باید فیش ثبت اظهارنامه پلمپ دفاتر در اختیار شما قرار بگیرد.
در این مرحله باید این نکته مهم را حتماً به یاد داشته باشید که آدرس ثبت شده باید حتماً به صورت کاملاً صحیح وارد شود. چرا که مدارک مورد نیاز هر شرکت برای پلمپ دفاتر به این آدرس ارسال می شود. همچنین امکان بروز هرگونه اشتباهی در وارد کردن اطلاعات وجود ندارد. چرا که نمی توانید آن را مجدداً تصحیح کنید. در چنین شرایطی شما مشمول جریمه مالیاتی خواهد شد و به مشکلات مختلفی بر می خورید.

مدارک لازم برای اظهارنامه پلمپ دفاتر

بعد از اینکه مراحل بالا را طی کردید باید سراغ ارسال مدارک خود بروید. این مدارک را در ادامه با هم مورد بررسی قرار خواهیم داد:

 • کپی مجوز فعالیت یا پروانه کسب شرکت مورد نظر
 • کپی کارت ملی فرد متقاضی برای انجام پلمپ دفاتر
 • ارائه اصل اظهارنامه پلمپ دفاتر که به صورت مهر و امضا شده می باشد و آن را از اینترنت دریافت کرده اید.

بعد از اینکه مدارک گفته شده را ارسال کردید، از طریق سامانه این امکان برای شما وجود خواهد داشت که وضعیت تقاضای خود را مشاهده نمایید. در نظر داشته باشید که وقتی تمامی مراحل به اتمام رسید هر شرکت موظف است که دفاتر پلمپ تجاری را تا ۱۰ سال در محل شرکت نگهداری کند. این اسناد از اهمیت بالایی برخوردارند و مفقود شدن آنها قطعاً مشکلات زیادی را پیش روی شما میگذارد. از سوی دیگر اگر شرکتی به هر دلیلی منحل شده، دفاتر مربوط به آن باید تا ده سال زیر نظر مدیر ثبت اسناد در مکان مشخصی نگهداری شوند. در صورتی که مدارک ارسالی و اطلاعات وارد شده شما در سامانه هیچ مشکلی نداشته باشند، کارشناسان اداره ثبت اقدام به بررسی این اطلاعات خواهند کرد.

در چنین شرایطی می توانید سراغ پرداخت وجه مورد نظر بروید و دفاتر مربوطه را پلمپ نمایید. در صورتی که هر شرکت بنا به هر دلیلی با تأخیر در این زمینه مواجه باشد، فرصت تهیه و پلمپ دفاتر قانونی خود را از دست خواهد داد. از همین رو شامل حال جریمه خواهد شد و مراجع قانونی نسبت به تعیین درآمد مشمول مالیات اقدام خواهند کرد.

نکات مهم درباره اظهارنامه پلمپ دفاتر

در ادامه این بخش ما قصد داریم نکات کلیدی که باید حتماً برای ارائه اظهارنامه پلمپ دفاتر و سایر مراحل مربوط به یاد داشته باشید را در اختیار شما قرار دهیم. این موارد عبارتند از:

 • بعد از ارسال مدارک به وسیله پست باید حتماً بارکد پستی را در سامانه اداره ثبت شرکتها ثبت نمایید. برای انجام این کار سه روز کاری مهلت خواهید داشت.
 • روند پیگیری مراحل مختلف ثبت نام پلمپ دفاتر با استفاده از کد رهگیری خاصی که در اختیار شما قرار داده می شود انجام خواهد شد و باید حتما این کد را به خاطر بسپارید.
 • این نکته را نباید فراموش کنید که بعد از پذیرش نهایی درخواست شما اگر مدارک لازم در زمان مشخص شده به سازمان ثبت شرکت ها نرسد، درخواست شما بی اعتبار خواهد شد.

سخن نهایی
در بسیاری از موارد شاهد آن هستیم که افراد روند ارائه اظهارنامه پلمپ دفاتر را جدی نمی گیرند و همین موضوع می تواند مشکلات بعدی زیادی را برای آنها به همراه آورد. پیشنهاد ما به شما این است که حتماً برای دریافت خدمات بهتر و بدون مشکل سراغ شرکت های مختلفی که در این زمینه ارائه خدمات دارند، بروید. متخصصین ما در سایت بانک اطلاعات ثبتی آماده اند تا راهنمایی های لازم درباره اظهارنامه پلمپ دفاتر را در اختیارتان بگذارند. استفاده از تجربیات ما باعث می شود تا بسیاری از مشکلات رایج در این زمینه برای شما به وجود نیایند.

سوالات متداول

ارائه اظهارنامه پلمپ دفاتر چه لزومی دارد؟

طبق قانون کسب و کارهای مختلف و شرکت ها ملزم به پلمپ دفاتر در زمان مقرر هستند و در غیر این صورت مشمول جریمه خواهند شد.

چه نکاتی را برای ارائه اظهارنامه پلمپ دفاتر باید به یاد داشته باشیم؟

نکات مهمی که در این زمینه باید به یاد داشته باشید را در این مطلب برای شما عنوان کرده ایم.

اظهارنامه پلمپ دفاتر با چه هدفی پر میشود؟

پر کردن این اظهارنامه به همراه ارائه دفاتر مربوطه کمک می کند تا اهداف مالیاتی گوناگون شرکت ثبت به راحتی صورت پذیرد.

آیا امکان سپردن مراحل مربوط به ثبت اظهارنامه پلمپ دفاتر به شرکت های دیگر وجود دارد؟

در بسیاری از موارد خاص این امکان برای شما وجود خواهد داشت و برای کسب اطلاعات بیشتر متخصصین ما در سایت ثبت دلتا پاسخگوی شما خواهند بود.

هزینه پلمپ دفاتر شرکت چقدر است؟

پاسخ به این سوال برای شرکت های گوناگون می تواند متفاوت باشد و همچنین تعرفه های جدید در سال پیش رو نیز می توانند متفاوت باشند. از این رو برای اطلاع دقیق از هزینه ها و قیمت های گوناگون می توانید با متخصصین سایت ثبت دلتا تماس حاصل فرمایید.

ثبت شرکت در ایران