نکات مهم ثبت برند قهوه را بدانید

مصرف قهوه به عنوان یکی از پرطرفدارترین نوشیدنی های موجود، امروزه در سراسر دنیا رایج است . این نوشیدنی محبوب به روش های متفاوتی اعمم از ؛قهوه ترک،قهوه اسپرسو ،کاپوچینو و ….. تهیه و سرو می گردد .فعالیت در زمینه تولید و ارائه قهوه و مشتقات آن با توجه به بازار مصرف گسترده آن پیشینه ایی طولانی دارد . جهت حضور در این بازار پر رقابت ثبت برند یا علامت تجاری می تواند بسیار موثر باشد.

جهت مطالعه بیشتر در خصوص ثبت برند می توانید به مقالات زیر مراجعه کنید:

– از ثبت برند قهوه چه می دانید ؟

– ثبت برند قهوه و نکات قابل توجه راجع به آن

– مراحل ثبت برند

– ده نکته مهم در ثبت برند

از سویی دیگر ثبت علامت تجاری در ایران اجباری نمی باشد مگر در مواردی که قانون آن را اجباری اعلام نموده است که فعالیت در زمینه مواد خوارکی و مواد غذایی که در لفاف و یا ظروف و به اسم مشخصی باشند مانند کنسرو مواد غذایی، آردهای مخصوص ، چای های مختلف ، انواع قهوه ، کاکائو ، شکلات ، آب نبات ، پنیر ، شیر ، مربا ، ترشی ، کره و روغن های مختلف و غیره در این دسته بندی هستند و قانون ثبت علامت تجاری برای این نوع فعالیت را اجباری اعلام نموده است.
بنابراین ثبت علامت تجاری جهت فعالیت در زمینه تولید و ارائه قهوه و مشتقات آن به دلیل اینکه مواد خوراکی با سلامت جامعه ارتباط مستقیم دارد ،اجباری اعلام گردیده است. که البته با انجام این امر تولید کنندگان و ارائه کنندگان این محصول علاوه بر رعایت قوانین از مزایای بیشمار ثبت کردن برند نیز برخوردار خواهند گردید.
در ثبت کردن برند محصولات غذایی بطور مثال قهوه توجه داشته باشید که علامت و مشخصات محصول می بایست قبل از ورود به بازار فروش روی اجناسی که از خارج وارد می شود قید گردد . درج این برچسب ها بر روی محصولات باید بگونه ایی باشد که نام کشور مبدا و نام و نشانی سازنده ، علامت و شماره ثبت و همچنین شماره و تاریخ اجازه فروش اعلام شده از سوی وزارت بهداری بطور دقیق و خوانا رویت گردد.
توجه داشته باشید که معمولا این توضیحات به زبان انگلیسی است که استفاده از زبان فارسی نیز اختیاری است.
متقاضیان ثبت برند قهوه در انتخاب و طراحی برند خود آزاد هستند تا علامت یا نشانه مورد نظر خود را خلاقانه و آزادانه طراحی و خلق نمایند، لکن در این میان رعایت برخی از قوانین الزامی است ،در ابتدا توجه داشته باشید که نشانه یا علامت تجاری مد نظر شما توسط شخص دیگری به ثبت نرسیده باشد و یا شباهت گمراه کننده ایی به علامت ثبت شده توسط دیگران نداشته باشد ،چراکه در پروسه ثبت جهت حمایت از حقوق صاحبین برند ها از ثبت چنین علامت هایی جلوگیری خواهد شد. همچنین علامت یا نشانه مد نظر شما نباید خلاف موازين شرعي يا نظم عمومی يا اخلاق حسنه باشد و علائم رسمی کشورها ، موسسات عمومی و سازمان های بین المللی نیز قابل ثبت نمی باشند. استفاده از نشان نظامي‌، پرچم‌، يا ساير نشان‌هاي مملكتي يا نام يا نام اختصاری يا حروف اول يك نام يا نشان رسمي متعلق به كشور، سازمان‌های بين‌المللي باعث می گردد تا علامت شما غیر قابل ثبت باشد و…….
جهت ثبت کردن برند قهوه متقاضیان می توانند با مراجعه به سامانه ایی که توسط اداره مالکیت های معنوی معرفی شده است ،مراحل ثبت کردن برند و تنظیم اظهارنامه ثبت علامت تجاری را به صورت آنلاین و بدون نیاز به مراجعه حضوری دنباال نمایند.اداره مربوطه ظرف 15 روز از تاریخ تسلیم اظهارنامه نسبت به رد یا قبول اظهارنامه اقدام می نماید .پس از آن در صورتی که مشکل یا نقصی در پرونده متقاضی مشاهد نگردد متقاضی می تواند نسبت به ارسال مدارک و درج آگهی در روزنامه رسمی اقدام نماید.پس از درج آگهی طی سی روز در صورتی که اعتراضی نسبت به ثبت این علامت وجود نداشته باشد ،متقاضی به مدت ده سال مالکت علامت تجاری خواهد بود و پس از آن نیز با درخواست وی این زمان قابل تمدید می باشد.

مدارک مورد نیاز جهت ثبت برند تولید و یا ارائه قهوه

1-تکمیل دو نسخه اظهارنامه علامت (برند)
2-مدارک هویت متقاضی :
الف) مدارک شناسایی مانند فتوکپی شناسنامه و کارت ملی برای اشخاص حقیقی
ب) مدارک ثبت شرکت از قبیل ؛آخرین روزنامه رسمی، تصویر شناسنامه و کارت ملی صاحبان امضاء برای اشخاص حقوقی
3-در صورتی که امور توسط وکیل یا نمایند قانونی انجام می گیرد ارائه وکالتنامه رسمی و مدارک شناسایی ضروری است.
4- ده نمونه گرافیکی از علامت درخواست حداکثر در ابعاد 10×10 سانتی متر
5- در صورت سه بعدی بودن علامت، ارائه علامت به صورت نمونه گرافیکی یا تصویر دو بعدی به نحوی که از شش زاویه متفاوت تهیه و درمجموع یک نمونه واحد را تشکیل دهند.
6-ارائه مدارک لازم جهت اثبات فعالیت در زمینه تولید و یا ارائه محصول قهوه.
7-استفاده ازحق تقدم: در صورتی که متقاضی یا متقاضیان ثبت بخواهند به استناد تقاضای ثبت خارج از کشور ازمزایای حق تقدم حداکثر تا6 ماه استفاده نمایند می بایست مدارک مربوطه به حق تقدم را همزمان با تسلیم اظهارنامه یا حداکثر ظرف مدت 15روز از آن تاریخ تسلیم نمایند.
8-نسخه ای از ضوابط و شرایط استفاده ازعلامت جمعی و تأییدیه مقام صلاحیت دار
9-رسید های مربوط به پرداخت هزینه های قانونی.

ثبت شرکت در ایران