هزینه ثبت شرکت سهامی خاص

شرکت سهامی خاص یکی از رایج ترین و متداول ترین انواع شرکت های قابل ثبت در قانون تجارت ایران می باشد، این مطلب با هدف ارائه تعریفی از این قالب و ویژگی های خاص آن و در نهایت هزینه های ثبت این قالب تجاری تدوین گردیده است ،در این مطالعه این مطلب با ما همراه باشید:
شرکت سهامی خاص چیست :
شرکت سهامی خاص ، شرکتی سهامی است که حداقل سرمایه آن یک میلیون ریال می باشد و سرمایه آن منحصراَ از طرف موسسین تامین می گردد. در شرکت سهامی خاص، تشکیل مجمع موسسین، برخلاف شرکت سهامی عام ، الزامی نیست. ولی مانند شرکت سهامی عام ، آورده های غیرنقد باید طبق نظر کارشناسان رسمی وزارت دادگستری ارزیابی شود و نمی توان آن ها را به مبلغی بیش از ارزیابی کارشناس مذکور قبول کرد.
از مهمترین ویژگی های این قالب تجاری می توان به موارد ذیل اشاره نمود:
– این نوع شرکت از تجمع سرمایه های کوچک تشکیل می گردد.
-برای ثبت این شرکت می توان از سرمایه های کوچک افراد استفاده نمود و در فضای جمعی به فعالیت اقتصادی پرداخت.
-سرمایه در این نوع شرکت به قطعات کوچکی به نام سهام تقسیم شده است که امکان واگذاری به غیر را خواهد داشت.
– سهولت نقل و انتقال سهام
-تعیین هیات مدیره در شرکت های سهامی ؛ بر اساس ماده 170 قانون تجارت شرکت سهامی به وسیله یک هیات مدیره از طریق صاحبان سهام انتخاب شده اند.

هزینه ثبت کردن شرکت در قالب سهامی خاص

پیش از بررسی هزینه های ثبت شرکت باید این نکته را در نظر داشت که تعداد سهامداران و نوع فعالیت شرکت بر روی هزینه های ثبتی تاثیر گذار است ، همچنین هزینه های شرکت های ثبتی نیز که انجام امور ثبتی را به درخواست متقاضیان بر عهده می گیرند نیز متفاوت می باشد.همچنین ممکن است هزینه های ثبتی در شهرهای کوچکتر و دور تر از شهرهای بزرگتر و مرکز ارزان تر باشد.

hazine sabt sherkat
مخارج اصلی و تقریبا ثابت ثبت شرکت سهامی خاص حق ثبتی است که باید به سازمان مربوطه پرداخت شود که شامل موارد ذیل می باشد؛
-حق باطل نمودن تمبر سرمایه
-مخارج وکیل رسمی ثبت
– مخارج پستی
-مخارج درج اطلاعیه در روزنامه
-هزینه چاپ اگهی در روزنامه
هزینه تعیین نام شرکت
نام شرکت باید به صورت 5 اسم انتخاب شود طوریکه 5 نام باید مورد تایید قرار بگیرد که حتما باید ریشه های فارسی و حداقل سه سیلاب داشته و مشابه آن در گذشته ثبت نشده باشد.

هزینه پستی ثبت

بعد از اینکه تمامی امور لازم برای ثبت شرکت انجام شد اسناد مربوطه باید از مراکز پستی که مشخص شده ارسال گردد که هزینه پست کردن بستگی به وزن و تعداد برگه ها خواهد داشت دارد.

هزینه حق ثبت

حق ثبت به معنای باطل کردن تمبر سرمایه است که برای سرمایه های گوناگون متفاوت است . این مخارح توسط ادراه مربوطه تعیین می شود.

هزینه حق الدرج یا درج در روزنامه محلی بعد از ثبت کردن شرکت

شرکت بعد از ثبت ،دوبار باید در روزنامه آگهی شود.یک بار در روزنامه های بومی که مخارج آن در سازمان ثبت شرکتها پرداخت میشود و بار دیگر در روزنامه رسمی کشور که بصورت انلاین باید نسبت به پرداخت هزینه اقدام شود .

 

hazine haghe darj

هزینه ثبت شرکت در اداره ثبت شرکتها بسته به موضوع شرکت و تعداد سطر آگهی شرکت متغییر است.با افزایش عنوان و تعداد سهامداران هزینه ثبت اطلاعیه در روزنامه های بومی و رسمی کشور بیشتر خواهد شد

هزینه روزنامه رسمی کل کشور

بعد از اینکه شرکت ثبت شده خواهان درج اطلاعیه خود در روزنامه بومی اگهی می دهد وبعد از ان باید درج اگهی در روزنامه رسمی بدهد است در ضمن آن هزینه در روزنامه رسمی به حوزه فعالیت شرکت و نوع آن و تعداد سهامداران متفاوت میباشد وهزینه آگهی روزنامه رسمی را می توان بصورت اینترنتی از همان سامانه پرداخت نمود .

هزینه پلمپ دفاتر تجاری شرکتهای سهامی خاص

بعد از مخارج روزنامه رسمی کشور وحدود یک ماه از ثبت شرکت نوبت به مخارح پلمپ دفاتر تجار می رسد .
توجه داشته باشید که مبلغ پرداختی برای روزنامه و اداره دارایی با هم متفاوت می باشد، زیرا ممکن است بین 50 تا 100 برگ باشد .
پلمپ دفاتر بازرگانی در واقع همان دفتر کل و روزنامه میباشد که سازمان مربوطه آن را پلمپ می نامد و در زمان پرداخت مالیات ها ، مالیات شما توسط آنها بررسی و اعلام می گردد.

 

هزینه پلمپ دفاتر تجاری شرکتهای سهامی

با مطالعه مطلب فوق در می یابیم که هزینه های ثبت کردن شرکت می توانند با هم متفاوت باشد، لکن به طور کلی و معمول، هزینه ثبت شرکت سهامی خاص شامل مواردی مانند (حق الدرج ،حق الثبت ، هزینه پست و ارسال مدارک به اداره ثبت ، خرید اوراق ، تعیین نام شرکت می باشد )که مجموعا برای ثبت شرکت سهامی خاص با حداقل هزینه ها ۲٫۵۰۰٫۰۰۰ ریال می باشد . علاوه بر هزینه های دولتی فیش های واریزی مبلغ ۱٫۸۰۰٫۰۰۰ ریال حق الوکاله موسسه می باشد که مجموعه هزینه ۴٫۳۰۰٫۰۰۰ ریال را می توان برای ثبت یک شرکت سهامی خاص به طور معمول پیش بینی نمود .

ثبت شرکت در ایران