همه چیز در رابطه با ثبت برند روغن زیتون

زیتون به عنوان یکی از مغذی ترین دانه های روغنی برای نخستین بار بیش از سه هزار سال پیش در جزیره کرت کاشته شد و سپس در یونان و روم و پس از آن در تمامی دنیا گسترش یافت . در ایران نیز کاشت زیتون تاریخچه ایی دیرینه دارد ،در ابتدا این گیاه پر فایده در زنجان ، قزوین و گیلان کشت می شده و در حال حاضر در بسیاری از شهرهای ایران از جمله فارس ، مازندران ، گلستان ، ایلام ، اصفهان و..کاشت و برداشت می شود.
از دانه های زیتون علاوه بر اینکه می توان بطور مستقیم استفاده نمود ،تحت فشار روغنی نیز استخراج می گردد که بدلیل ترکیبات معدنی ، الی ، ویتامین و انتی اکسیدانت ها دارای خواص بسیاری است و برای سلامتی افراد بسیار مفید است .بنابراین این محصول در سراسر دنیا دارای متقاضیان بسیاری است .

این مقالات را نیز بخوانید:

اقدامات لازم جهت ثبت برند روغن زیتون

– ثبت برند روغن زیتون و تمامی نکات آن

با توجه به کشت گسترده زیتون در ایران این محصول توسط مجموعه های بسیاری و تحت نام و نشان های مختلف به بازار ارائه می گردد .
بنا بر قوانین ثبت علائم و اختراعات، ثبت علامت تجاری در ایران اجباری نمی باشد ،مگر در مواردی که قانون گذار آن را اجباری اعلام نموده است ،که تولید و ارائه مواد غذایی از جمله روغن ها نیز در همین دسته بندی می باشند.
ثبت برند برای تولید کنندگان و ارائه دهندگان روغ زیتون علاوه بر اینکه از نظر قانونی اجباری است ،می تواند مزایای بسیاری نیز داشته باشد و محصولات مشابه موجود در بازار را از یکدیگر متمایز می نماید تا مصرف کنندگان بتوانند محصول مورد نظر خود را شناسایی و تهیه نمایند و از دیگر محصولات تمیز دهند ،همچنین داشتن یک برند موفق در این زمینه می تواند در کسب اعتبار و جذب اعتماد بیشتری از سوی مشتریان بسیار موثر باشد.

ثبت برند
در انتخاب نام برای برند روغن زیتون توجه داشته باشید ،که نامی که انتخاب می نمایید می بایست خلاقانه و نوآورانه باشد و در گذشته توسط مجموعه دیگری به ثبت نرسیده باشد و یا مشابه علامت های مستعمل قبلی نباشد. در ضمن این نام یا علامت می بایست به نحوی طراحی گردد که موجب فریب و گمراهی مصرف کنندگان نگردد، در نام و نشان چنین محصولاتی می توان از نام یا خصوصیات محل و منطقه کشت آن استفاده نمود.لکن این نکته را نیز در نظر داشته باشید که ” نام های عام محصولات یا اسامی جغرافیایی، که خریدار را نسبت به مبدا و کیفیت محصولات گمراه کند، علامت مشخصه تجاری محسوب نمی شود “.
برند روغن زیتون را هم افراد حقیقی و هم حقوقی می توانند به ثبت برسانند .در ادامه به مدارکی که تهیه آن جهت ثبت برند روغن زیتون لازم است اشاره می نماییم :

مدارک مورد نیاز جهت ثبت برندروغن زیتون برای اشخاص حقیقی :

-ارائه تصویر از تمامی صفحات شناسنامه و پشت و رو کارت ملی متقاضی ثبت.
-ارائه مدرک گواهی عدم سوء پیشینه معتبر از دفاتر پلیس +10.
-ارائه ده نمونه تصویر از برند تهیه شده ۱۰ در ۱۰
-در صورتیکه برندتان دو بعدی و یا سه بعدی است باید در چند زاویه تصاویر تهیه و ارائه شود ،بطوریکه از تمامی زوایا به رویت کارشناسان برسد.
-ارائه کارت بازرگانی در صورتی که درطراحی برند خود از حروف لاتین استفاده نموده باشید ضروری است .
-ارائه پروانه بهره برداری یا جواز کسب
-ارائه وکالتنامه رسمی در صورتی که کارها توسط وکیل انجام می شود.
مدارک مورد نیاز جهت ثبت برندروغن زیتون برای اشخاص حقوقی :
-ارائه مدارک ثبتی شرکت که معرف شخصیت حقوقی باشد.
-ارائه اساسنامه و روزنامه رسمی که اگهی تاسیس در آن منتشر شده باشد همچنین در صورتی که در شرکت تغییرانی رخ داده باشد ارائه آگهی تغییرات نیز لازم است.
-ارائه کپی برابر اصل شناسنامه و کارت ملی اعضای هیئت مدیره و نماینده منتخب هیئت مدیره
– ارائه ده نمونه تصویر از برند تهیه شده ۱۰ در ۱۰
– در صورتیکه برندتان دو بعدی و یا سه بعدی است باید در چند زاویه تصاویر تهیه و ارائه شود ،بطوریکه از تمامی زوایا به رویت کارشناسان برسد.
– ارائه کارت بازرگانی در صورتی که درطراحی برند خود از حروف لاتین استفاده نموده باشید ضروری است .
-ارائه پروانه بهره برداری و جواز کسب
– ارائه وکالتنامه رسمی در صورتی که کارها توسط وکیل انجام می شود.
جهت ثبت برند روغن زیتون مانند سایر برندها در ابتدا لازم است ،برند مورد نظر خود را استعلام نمایید تا مطمئن شوید که توسط شخص دیگری در گذشته به ثبت نرسیده باشد .
سپس به سامانه http://iripo.ssaa.ir که از سوی اداره مالکیت معنوی جهت ثبت اینترنتی برند معرفی شده است ،مراجعه نمایید و اظهارنامه ثبت برند که شامل اطلاعات مالک مشخصات دریافت کننده ابلاغیه ، بارگذاری ضمائم اظهار نامه را تکمیل نمایید. اظهارنامه ارسال شده توسط شما از لحاظ شکل که مطابق قوانین و مقررات باشد و همچنین از جهت اینکه طبقه نوع کالا با طبقات مربوط تطبیق نماید، مورد بررسی کارشناسان قرار خواهد گرفت و اداره پاسخ درخواست شما را با سه وضعیت خواد داد؛ اخطار نقص – رد پرونده – اگهی نوبت اول .
در صورتی که پرونده نقصی داشته باشد می بایست نسبت به تکمیل آن اقدام نمایید و در صورت تایید کارشناس ،اجازه درج اگهی نوبت اول صادر می گردد و می توانید آنرا در روزنامه رسمی قوه قضاییه درج نمایید.
پس از درج آگهی در روزنامه در صورتی که ظرف یکماه اعتراضی برای ثبت برند شما وجود نداشته باشد ،شما برای مدت ده سال مالک این برند خواهید بود و پس از آن نیز این مدت با درخواست شما و ارائه مدارک قابل تمدید می باشد.

ثبت شرکت در ایران