چرا ثبت شرکت انجام می گیرد

جهت بررسی مناسب موضوع فوق در ابتدا لازم است به توضیح ماهیت شرکت و قوانین مربوط به آن در کشور پرداخته شود، در تعریف شرکت چنین آمده است که ؛شرکت در واقع یعنی شریک شدن ، مشارکت و اتحادیه چند نفر جهت دستیابی به اهداف و سود مطلوب ، همچنین شرکت از نظر قانون نیز به دوصورت تعریف گردیده :
1-شرکت های حقوقی و مدنی : عبارت است از مجموع اداره و موسسه و سازمانی که به صورت شخصیت حقوقی فعالیت خاصی را اعم از تجاری ،فرهنگی و اجتماعی انجام می دهند.
2-شرکتهای تجاری: نوعی از شرکت عقدی است که به موجب قوانین تجارت ایجاد میگردد و یا تاسیس حقوقی که در آن چند شخص حقیقی یا حقوقی سرمایه خود را در میان می گذارند تا پس از انجام عملیاتی از منافع آن متمتع گردند .
شرکت های تجاری به موجب ماده 20 قانون تجارت در هفت قالب مختلف قابل ثبت می باشند:
1-شرکت های سهامی 2- شرکت های با مسئولیت محدود 3-.شرکت های تضامنی 4- شرکت های نسبی 5- شرکت های مختلط سهامی 6- شرکت های مختلط غیر سهامی7- شرکت های تعاونی تولید و مصرف
با ماهیت شرکت و انواع قالب های تجاری قابل ثبت در ایران آشنا شدیم ،اکنون در ادامه به پاسخ این سوال می پردازیم که اصولا چرا باید شرکت ثبت نمود و مزایای آن برای افراد چیست؟ :
افراد جهت راه اندازیه کسب و کار و همچنین رونق بخشیدن به کسب و کار های قدیمی و همچنین امکان فعالیت در قالب یک گروه و استفاده از استعداد های جمعی در راه دستیابی به اهداف خود و دستیابی به استقلال بیشتر و استفاده بهینه از تخصص و دانش خود در راه تجارت شخصی ،اقدام به ثبت کردن شرکت می نمایند، تا علاوه بر اعتبار بخشیدن به مجموعه خود بتوانند از حمایت های قانونی نیز برخوردار شوند، در ادامه جهت آشنایی هرچه بهتر شما عزیزان با مزایا و دلایل ثبت شرکت به بررسی برخی از مهمترین مزیت های آن خواهیم پرداخت :
1-اولین و مهمترین دلیل ثبت شرکت کسب اعتبار از طریق ثبت قانونی و رسمی شرکت می باشد ،همچنین بهره مندی از حمایت قانونی از شرکت ها نیز از مزیت های اصلی این کار می باشد ،چرا که قانون حامی مجموعه هعای حقوقی که در چهارچوب قوانی فعالیت می کنند خواهد بود،لکن فعالیت به عنوان شخصیت حقیقی این مزیت را نخواهد داشت ،همچنین مشتریان و مخاطبین مجموعه های فعال در کسب و کار نیز مایل هستند تا با افراد حقوقی شناخته شده در قانون طرف کاری باشند .بنا براین ثبت کردن شرکت موجب بالارفتن موقعیت های شغلی و تجاری برای مجموعه ها خواهد بود.
2-یکی دیگر از مزایای ثبت شرکت استفاده از تسهیلات و وام های بانکی است که دولت برای حمایت از مجموعه های حقوقی فعال در نظر گرفته است .
3-همانطور که از نام شرکت بر می آید ،اساس راه اندازیه آن بر پایه شراکت می باشد و ثبت و راه انداریه شرکت حداقل به دو یا سه نفر شریک نیاز خواهد د اشت که این به معنای تقسیم وظایف و مسئولیت ها و همچنین استفاده از توان جمعی که مسلما در صورت انتخاب مناسب موجب بالارفتن سطح راندمان کاری و بهره وری مجموعه خواهد بود ،همچنین در این شرایط فشار کار و مسئولیت بر شانه یک فرد نخواهد بود.
4- چنانچه در پاراگراف پیشین اشاره گردید در شرکت وظایف و مسئولیت ها بین افراد تقسیم شده است ،این بدین معناست که در صورت بروز هرگونه خسارت یا بدهی تمامی شرکاء با توجه به نوع قالب انتخابی در مقابل ضررهای احتمالی مسئول خواهند بود، این در حالیست که شخص حقیقی هنگام فعالیت به عنوان شخص، به تنهایی مسئول جبران خسارت خواهد بود.
5-امکان حضور در قراردادها ، مناقصه ها و مزایده ها ی بزرگ و پر سود که معمولا از سوی دستگاه های دولتی برگذار می گردد و حضور در آن تنها برای اشخاص حقوقی ممکن است .همچنین اغلب شرکت ها و نهاد های بزرگ خصوصی نیز با برگزاری مناقصات و مزایدات طرف قرار دادهای خود را از میان شرکت هایی به ثبت رسیده و معتبر انتخاب خواهند نمود.
6- یکی دیگر از مزایای ثبت کردن شرکت چه داخلی و چه در سطح بین المللی امکان برند سازی می باشد. ثبت برند برای اشخاص حقوقی مرسوم تر و پر منفعت تر از اشخاص حقیقی می باشد. همچنین با ثبت شرکت در صورت واجد شرایط بودن شما امکان دریافت نمایندگی از شرکت های بزرگ در سراسر دنیا را خواهید داشت. همچنین ثبت شعبات متعدد نیز پس از ثبت کردن شرکت ممکن می باشد.
7-یکی از مهمترین مزایای این کار، کسب اعتماد مشتریان می باشد ،چراکه پس از انجام این کار، تمامی اطلاعات شما و شرکاء به طور دقیق اعمم از؛ اطلاعات هویتی شرکاء، زمان تاریخ ثبت، آدرس قانونی شرکت ، موضوع فعالیت شرکت و….. را در روزنامه رسمی و روزنامه کثیر الانتشار درج خواهد شد و در سایت اداره ثبت شرکت ها نیز در معرض دید همگان قرار خواهد گرفت ، این شفاف سازی موجب کسب اعتبار و اعتما د مشتریان خواهد بود.
8-شروع فعالیت در زمان ثبت شرکت ثبت می گردد و با گذشت زمان و فعالیت تحت عنوان این شرکت رزومه رسمی شما قوی تر و با ارزش تر خواهد شد و به میزان اعتبار شما نزد مخاطبین خواهد افزود.
9-ارگان و نهاد های دولتی نیز ارزش و اعتبار بیشتری برای مجموعه های ثبتی رسمی قائل هستند و برخی از مجوزهای لازم برای انجام فعالیت ها تنها به افراد حقوقی داده می شود. همچنین امکان شراکت در برخی از پروژه های بزرگ ملی تنها برای افراد حقوقی ممکن است .
با توجه به مواردی که بدان اشاره شد و بسیاری از موارد دیگر ،ثبت شرکت یکی از ضروریت های راه اندازی کسب و کار در دنیای امروز به نظر می رسد ، تا از این طریق بتوان با اعتبار و به طور قانونی به فعالیت پرداخت.

ثبت شرکت در ایران