چگونگی استعلام نام شرکت

نام برای یک مجموعه حقوقی مانند نامی که معرف هویت افراد حقیقی می باشد ،دارای اهمیت بسیاری است . این انتخاب یکی از نخستین و مهمترین اقدامات متقاضیان ثبت شرکت می باشد .
این نام در آینده معرف شرکت و فعالیت های آن خواهد بود و در جذب مخاطبین تاثیر به سزایی خواهد داشت ، پس بهتر است در انتخاب آن دقت کافی داشته باشید. همچنین این انتخاب دارای باید و نباید های قانونی بسیاری نیز می باشد ،بطور مثال نامی که انتخاب می گردد می بایست از اسامی خاص ، با معنا و دارای ریشه فارسی باشد و همچنین با موازین شرعی و نظم عمومی مغایرت نداشته باشد .
در انتخاب نام از واژه هایی مانند ( ایثارگران ، سازمان بنیاد شهید ، اسامی مشهوره که باعث فریب افکار عمومی می شود ، اسامی دانشمندان و کاشفان معاصر ، کانون ها ، بانک ، گمرگ و…..) نمی توان استفاده نمود و در حین حال نام انتخابی شرکت می بایست حداقل دارای سه سیلاب (سه کلمه مستقل) باشد.
البته یکی از مهمترین قوانین و شروط انتخاب نام ،عدم تکراری بودن نام منتخب می باشد،این بدین معناست که نامی که متقاضیان برای شرکت برمی گزینند، نمی بایست در گذشته توسط اشخاص دیگری به ثبت رسیده باشد .حال باید دید با توجه به تعداد بی شمار درخواست های ثبت شرکت چگونه می توان به عدم تکراری بودن نام شرکت پی برد .
جهت این منظور پیش از انجام مراحل ثبت شرکت می بایست نام های مورد نظر خود را استعلام نمایید ،تا از عدم ثبت آنها توسط سایرین اطمینان حاصل نمایید .
انجام استعلام نام شرکت فرآیند چندان پیچیده ایی نیست و نیازمند صرف وقت بسیار و مراجعه حضوری نمی باشد.
جهت این منظور متقاضیان ثبت شرکت می توانند به پایگاه اینترنتی استعلام اشخاص حقوقی به آدرس http://www.ilenc.ir که تحت نظارت سازمان ثبت اسناد و املاک فعالیت می نماید مراجعه نمایند .
پس از مراجعه به این سامانه می بایست حداقل یکی از این سه مورد وارد گردد:
1-شماره ثبت
2-شناسه ملی
3-نام شخصیت جقوقی
در صورتی که در گذشته مجموعه ایی توسط سایر اشخاص با نام مورد نظر شما به ثبت رسیده باشد، در این سامانه اطلاعات این مجموعه حقوقی از قبیل ؛ نام کامل،تاریخ تاسیس و ثبت،شناسه ملی واحد ثبتی آدرس و کد پستی شرکت، قابل رویت خواهد بود و در غیر این صورت نام مورد نظر می تواند به شرط رعایت دیگر قوانین انتخاب نام، یکی از انتخاب های شما باشد.
در روش دیگر استعلام نام، متقاضی ثبت شرکت می تواند با مراجعه به پایگاه اطلاعاتی روزنامه رسمی کشور به نشانی http://rrk.ir نام مورد نظر خود را استعلام نماید .
جهت این منظور متقاضی پس از مراجعه به سامانه فوق می بایست در قسمت آگهی های قانونی نام مورد نظر و سایر اطلاعات درخواستی را وارد نموده و سپس گزینه جستجو را انتخاب نماید .در این سامانه نیز اطلاعاتی از شرکت های ثبت شده و حتی مشخصات اعضای شرکت جهت اصالت سنجی مجموعه های حقوقی وجود دارد ،که جهت استعلام نام نیز از آن استفاده می گردد.
در صورتی که متقاضی پس از جستجو در سامانه های فوق دریافت که نام های منتخب وی توسط مجموعه دیگری به ثبت نرسیده است ،می تواند با مراجعه به سامانه اداره ثبت شرکت ها به آدرس https://irsherkat.ssaa.ir ،جهت ثبت شرکت اقدام نماید .
در این سامانه در بخش انتخاب نام ،می توان پنج نام را که با رعایت قوانین انتخاب شده است ،به ترتیب اولویت وارد نمود تا توسط کارشناسان اداره ثبت شرکت ها مورد بررسی قرار بگیرد و نام مناسب انتخاب گردد و به اطلاع متقاضی برسد .
همچنین در صورتی که در میان این اسامی نام مناسب وجود نداشته باشد ،مراتب به اطلاع متقاضی خواهد رسید تا نسبت به انتخاب و معرفی اسامی جدید اقدام نماید.
در پایان از همراهی شما عزیزان صمیمانه سپاسگذاریم .

ثبت شرکت در ایران