چگونگی ثبت برند تن ماهی

یکی از مهمترین توصیه های پزشکان و متخصصین تغذیه استفاده مداوم از ماهی و غذاهای دریایی در سبد غذایی افراد می باشد ، غذاهای دریایی و ماهی ها با روش های متفاوتی توسط افراد خریداری و آماده مصرف می گردند، اما در این میان تن ماهی به دلیل سهولت در استفاده دارای طرفداران بسیاری می باشد این کنسرو ها با نام تن ماهی از ماهی های متفاوتی مانند : گیدِر ،  زرده ،  اَسبَک  و  هَوور  و…. تهیه می گردند.

چنانچه اشاره شد این ماده غذایی محبوب دارای تولیدات و عرضه گسترده ایی در بازار می باشد ،تن های ماهی در انواع متفاوت با بسته بندی و برند های متفاوت در بازار در دسترس مشتریان است بنابراین با توجه به این تنوع محصولات در بازار، ثبت برند امری ضروری است ، تولید کنندگان با ثبت برند می توانند به اعتبار و حسن شهرت لازم دست یابند و همچنین این برند می تواند مهمترین ابزار بازاریابی و تبلیغات شرکت بوده و وجه تمایز محصولات شما از سایر محصولات باشد .

جهت ثبت  برندتن ماهی لازم است در نخستین گام  طبقه بندی محصول مورد نظر را مشخص نموده و نام و یا علامت مناسبی را به عنوان برند یا علامت تجاری طراحی و انتخاب نماییم ،توجه داشته باشید که این برند و نام نمی بایست توسط افراد حقیقی و یا حقوقی استفاده شده باشد.

به طور کلی می توان چنین گفت که تعیین نام تجاری با توجه به سلیقه و اراده و طرز تفکر تجار و مسئولان شرکت های تجاری انتخاب می گردد لکن رعایت یکسری موارد قانونی در انتخاب و معرفی این نام لازم می باشد؛ برند و یا نام تجاری لازم است خلاقانه و نوآورانه باشد ،به عبارتی می توان گفت علامت تجاری نباید تکراری و یا مشابه علایم مستعمل قبلی باشد. همچنین این علامت می بایست بنحوی طراحی، ترسیم  و تعیین می شود که موجب خطا، اشتباه، فریب و گمراهی مخاطب و مشاهده کننده نگردد.

همچنین بنا به قانون ثبت علائم و آیین نامه اصلاحی اجرایی مصوب1337 سال استفاده از برخی از علامات و اسامی ممنوع میباشد که این موارد عبارتند از :

1-علائم رسمی،دولتی و مملکتی نظیر پرچم ایران،علائم وزارتخانه ها،هلال احمر،علائم نیروهای مسلح و ….

2-علایمی که قبلاَ خود یا مشابه آن به ثبت رسیده باشد.

3-علائم منافی عفت عمومی ونظم و انضباط اجتماعی

4-علائمی که دارای اسم و عبارت عمومی باشد و دولت استعمال آن را تحت علامت تجاری منع کرده باشد

مدارک مورد نیاز جهت ثبت برند تن ماهی

1-اظهارنامه، که عبارت است از برگ های چاپی که از طرف اداره کل مالکیت صنعتی، در اختیار متقاضیان گذاشته می شود و به وسیله آن ها تکمیل می گردد.

2- ده عدد نمونه علامت  به شکلی که استعمال می شود. به علاوه نمونه های اضافی، به تعداد یک نمونه برای هر طبقه اضافی که درخواست می شود.

3-یک کلیشه واضح و خوانا برای چاپ علامت، که ابعاد آن نباید از ده سانتیمتر از هر طرف تجاوز کند. اضافه می شود در صورتی که  علامت عبارت از یک یا چند کلمه بوده و دارای هیچگونه تصویر و حروف مخصوص نباشد، تقاضاکننده ثبت، مجبور به ضمیمه کردن کلیشه نخواهد بود.

4- نسخه اصلی یا رونوشت گواهی شده وکالت نامه، در صورتی که تقاضای ثبت به وسیله وکیل به عمل آید.

5-در صورتی که علامت در خارجه به ثبت رسیده باشد، تسلیم رونوشت گواهی شده از طرف اداره صادرکننده آن به زبان اصلی، به انضمام ترجمه غیررسمی آن به فارسی، به مسئولیت تقاضاکننده ثبت   الزامی است.

6-در صورتی که علامت برای تشخیص امتیاز محصول جماعتی یا محصول یک شهر یا یک ناحیه از کشور اختیار شود، گواهینامه از طرف مقام صلاحیتدار، دایر بر تصدیق استفاده از علامت مزبور، به وسیله سازندگان کالاهای مربوط به آن. ( مقام صلاحیتدار مزبور عبارت است از اتحادیه صنفی، اطاق بازرگانی ، شهرداری ، و فرمانداری)

مراحل ثبت برند تن ماهی مانند سایر بند ها  با استعلام علامت و یا نام انتخابی شما آغاز می گردد در نخستین گام لازم است به سامانه ادراه مالکیت معنوی به آدرس http://iripo.ssaa.ir    مراجعه نماییدو اطلاعات و مشخصات لازم را صفحه به صفحه وارد نمایید و مدارک لازم را بارگذاری نمایید و منتظر ابلاغ تایید نام یا ثبت اظهار نامه باشید .در صورتی که مشکلی در این مرحله وجود نداشته باشد نسبت به ارسال مدارک به اداره مربوطه اقدام نمایید و از طریق سامانه با ورود کد رهگیری پروندتان منتظر مدارک باشید و در نهایت نسبت به انتشار آگهی نوبت اول و دوم اقدام نمایید. و گواهی ثبت برند مورد نظر خود را دریافت نمایید.

 

 

ثبت شرکت در ایران