چگونگی ثبت برند کاغذ و مقوا

 

بشر از هنگامی که شروع به ترسیم اشکال و نگارش نمود، همواره به دنبال وسیله ایی جهت انتقال افکار و احساسات خود بوده است،انسان اولیه  در ابتدا اشکال را بر دیواره های غار ها ترسیم می نمود و با گذشت زمان و با پیدایش انواع باستانی خطوط  از پوست حیوانات و برخی از گیاهان مانند گیاه پاپیروس استفاده نمود و با گذشت زمان کاغذ به شکل امروزی خود از خمیر حاصل از چوب درختان ساخته شد  ،به طوریکه امروزه مصرف کاغذ و در نوع ضخیم آن مقوا جزیی جدا نشدنی از زندگی انسان هاست و با وجود اینکه انسانها در تلاشند جهت حفاظت از محیط زیست کارها را به صورت دیجیتال به انجام برسانند تا کاغذ کمتری استفاده شود لکن مصرف روزمره آن برای افراد ناگزیر است.

در بازار تولید و عرضه چنین محصولاتی با چندین درجه کیفیت از محصولات روربرو هستیم و مجموعه های تولید و یا عرضه کننده از طریق ثبت برند می توانند جایگاه مناسبی برای محصولات خود در بازار به دست آورند و اعتبار لازم را کسب نموده و در ذهن مخاطبین خود ماندگار گردند .

همچنین ثبت علامت تجاری (برند ) به عنوان یک ابزار بازاریابی نیز دارای اهمیت بسیاری می باشد و بخشی از دارایی های افراد محسوب می گردد.

در رابطه با ثبت برند و یا علامت تجاری لازم است اشاره نماییم که قانونا تنها برخی از مجموعه ها ملزم به ثبت برند تجاری می باشد .(به موجب تبصره 1 قانون علائم تجاری و اختراعات مصوب اول تیرماه 1310 ثبت علامت در ایران اختیاری است مگر در مواردی که دولت آن را الزامی قرار دهد لکن ماده 2 اضافه می کند  :   حق استعمال انحصاری علامت تجاری فقط برای کسی شناخته خواهد شد که علامت خود را به ثبت رسانیده باشد  )

شرایط ثبت برند  کاغذ و مقوا

1-عدم استفاده برند از علائم ممنوعه

2-برند مورد نظر مشخص کننده نوع محصول باشد.و ایجاد گمراهی ننماید.

3-عدم استفاده از اسامی عام

4-عدم تشابه بین علامت تجاری و علامت تجاری ثبت شده توسط فرد دیگر

همچنین به موجب ماده 5 قانون ثبت علائم و اختراعات مصوب سال 1310 علائم تجاری غیرقابل ثبت عبارتند از :

1-علائم دولتی، مملکتی و رسمی ؛ مثل آرم جمهوری اسلامی ایران ، آرم هلال احمر و …

2-علائم منافی نظم یا عفت عمومی

3-علائمی که عنوان یا اسم عمومی و مورد استفاده همگانی باشند؛ مانند پارچه ، ماشین و …

4-علائمی که قبلاَ به ثبت رسیده اند.

5-عبارات یا کلماتی که به نوعی انتساب به سازمان ها یا مقامات رسمی ایران را تداعی یا القاء نمایند؛ از قبیل به کار بردن کلماتی مانند اتقلابی یا دولتی .

مدارک مورد نیاز جهت ثبت برند  کاغذ و مقوا

1-اظهارنامه ثبت برند

2-نسخه اصلی یا رونوشت گواهی شده وکالتنامه ، در صورتی که تقاضا توسط نماینده قانونی به عمل آید.

3-ارائه ده نمونه از علامت به صورت گرافیکی که با علامت الصاق شده روی اظهارنامه یکسان بوده و ابعاد آن حداکثر 10 در 10 سانتی متر باشد.اگر ارائه علامت به صورت گرافیکی نباشد ده نمونه از کپی یا تصویر علامت حداکثر در همین ابعاد و به نحوی که مرجع ثبت مناسب تشخیص دهد،ارائه خواهد شد.

4-در صورت سه بعدی بودن علامت،ارائه علامت به صورت نمونه های گرافیکی یا تصویر دو بعدی روی برگه به نحوی که از شش زاویه متفاوت تهیه و در مجموع یک نمونه واحد که همان علامت سه بعدی را تشکیل دهند،الزامی است.

5-مدارک مربوط به حق تقدم که باید همزمان با تسلیم اظهارنامه یا حداکثر ظرف 15 روز از آن تاریخ تسلیم شود.

6-ارائه مدارک دال بر فعالیت در حوزه ذی ربط بنا به تشخیص مرجع ثبت.

7-نسخه ای از ضوابط و شرایط استفاده از علامت جمعی و ارائه گواهی مقام صلاحیتدار،اتحادیه یا دستگاه مرتبط،در صورتی که ثبت علامت جمعی مورد درخواست باشد

8-مدارک مثبت هویت متقاضی

9-رسید مربوط به پرداخت هزینه های قانونی

10-مدارک نمایندگی قانونی، در صورتی که تقاضا توسط نماینده قانونی به عمل آید

در پایان توجه داشته باشید که ثبت برند یا نام تجاری می تواند به فارسی و یا لاتین و یا به هر دو شکل باشد، ولی متقاضیانی که می خواهند علامت یا نام تجاری را به صورت لاتین نیز ثبت کنند، لازم است کارت بازرگانی ارائه نمایند.

 

ثبت شرکت در ایران