چگونگی ثبت شرکت بازرگانی

انسان ها در طول تاریخ برای ادامه زندگی به یکدیگر وابسته بوده اند و برای ادامه بقاء و تامین نیازهای خود اقدام به مبادله و تعامل با دیگران می نمودند .امروزه نیز که جوامع بشری رشد و پیشرفت بسیاری داشته است و نیازهای انسان ها نیز به همراه آن پیچیده تر و گسترده تر شده است ،افراد جامعه بیش از پیش نیاز به تعامل ، همراهی و داد ستد با یکدیگر دارند ،یکی از مهمترین بخش های این تعامل مربوط به داد سند انواع کالاها و خدمات و یا به عبارتی تجارت یا بازرگانی می شود .

بازرگانی یا تجارت ریشه ایی بسیار طولانی در تاریخ بشر دارد و از زمانی که بازرگانان و تجار از طریق چهارپایان کالا را از مکانی به مکانی دیگر انتقال می دادند ،یکی از شغل های پر اهمیت جامعه بوده است .

مقالات دیگری که می توانید بخوانید:

– شرایط ثبت شرکت های بازرگانی

– از نحوه ثبت شرکت بازرگانی مطلع شوید

امروزه نیز با گسترده تر شده جوامع و گسترش امکانات ارتباط میان کشورها ،تجارت و بازرگانی نیز شکلی نوین وپیشرفته به خود گرفته است . یکی از الزامات فعالیت در قالب های بازرگانی در دنیای امروز ثبت شرکت می باشد ،تا افراد بتوانند در قالبی قانونی به فعالیت های خود در سطح داخلی و یا بین المللی بپردازند.
شرکت بازرگانی شرکت هایی هستند که با موضوعات فعالیت از قبیل ؛ فروش، خرید، واردات، صادرات و توزیع کالاهای مجاز بازرگانی و اعطاء نمایندگی به تمامی نمایشگاه های داخلی و خارجی و صادرات و واردات به ثبت می رسند .
بهترین قالب تجاری جهت فعالیت در این موضوعات دو قالب شرکت سهامی خاص و شرکت با مسئولیت محدود می باشد. در ادامه به بررسی شرایط ثبت اینگونه شرکت ها خواهیم پرداخت :

چگونگی ثبت شرکت بازرگانی سهامی خاص

جهت ثبت اینگونه شرکت حضور حداقل سه شریک و دو بازرس الزامی می باشد که بازرسین نمی توانند از اعضای اصلی شرکت باشند .
حداقل سرمایه برای ثبت این نوع شرکت 100 هزار تومان اعلام گردیده که 35 درصد آن در زمان ثبت شرکت در حساب شرکت در حال تاسیس سپرده می گردد و لازم است رسید آن همراه دیگر مدارک ارائه گردد.

مدارک مورد نیاز جهت ثبت شرکت بازرگانی سهامی خاص

1- فتوکپی شناسنامه و کارت ملی
2-امضای اقرارنامه
3-گواهی عدم سوپیشینه (اصل )
4-اخذ مجوز در صورت نیاز به داشتن مجوز
5-مدارک تنطیم نامه وکیل (در صورت داشتن وکیل )
چگونگی ثبت شرکت بازرگانی با مسئولیت محدود
جهت ثبت کردن شرکت با مسئولیت محدود حضور حداقل دو شریک الزامی است .
کمترین سرمایه اولیه نیز برای این شرکت 100 هزار تومان اعلام گردیده است و تعهد پرداخت برای کل سرمایه ( به مدیر عامل) از ملزومات ثبت این گونه شرکتها می باشد. البته توجه داشته باشید نیازی نیست که سرمایه این شرکت در بانک سپرده گردد.

مدارک مورد نیاز جهت ثبت شرکت بازرگانی با مسئولیت محدود

1-فتوکپی شناسنامه و کارت ملی
2-اصل گواهی عدم سوپیشینه
3-امضای اقرار نامه
4-ارائه مجوز لازم در صورت نیاز به مجوز موضوع
توجه داشته باشید که جهت فعالیت در این موضوع پس از ثبت کردن شرکت ،می بایست نسبت به دریافت کارت بازرگانی اقدام نمایید.
این کارت که توسط اتاق بازرگانی و صنایع ایران صادر می گردد در واقع مجوزی است که طبق ماده 3 قانون مقررات تنها دارندگان آن، اعم از شخص حقیقی یا حقوقی (پس از تاسیس شرکت) می تواند در موضوع واردات و صادرات فعالیت نمایند .

ثبت شرکت در ایران