چگونگی ثبت شرکت لیزینگ

شاید بسیاری از افراد با شنیدن واژه لیزینگ به این موضوع اندیشیده باشند که لیزینگ چیست و ماهیت فعالیت شرکت هایی که با این نام فعالیت می نمایند چگونه است؟
لیزینگ از واژه Lease به معنای اجاره دادن یا کرایه کردن گرفته شده است و در واقع بیانگر نوعی عملیات مالی می باشد ،و در زبان فارسی با مفاهیمی چون (اجاره اعتباری) یا (اجاره به شرط تملک ) معنا شده است . بنا براین فعالیت های اینگونه شرکت ها بر مبنای اجاره کالای منقول یا غیر منقول به مشتریان به شرط مالکیت می باشد. البته طرفین این قرار داد می توانند افراد حقیقی یا حقوقی باشند و در قرارداد منعقده می بایست به مواردی همچون؛ دوره (مدت) قرارداد، مبلغ دقیق، تعداد اقساط اجاره و نحوه تعیین و محاسبه اصل و فرع قیمت باقی مانده به طور دقیق اشاره گردد.

علاقه مندان به حوزه ثبت شرکت بخوانند:

– ثبت شرکت لیزینگ

– ثبت شرکت لیزینگ چه مدارکی احتیاج دارد؟

بازپرداخت به این مجموعه ها به صورت اقساط می باشد که به صورت (ماهانه، سه ماهه، شش ماهه و یا سالانه) دریافت می گردد.
شرکت های لیزینگ معمولا دامنه فعالیت بسیار وسیعی دارند و در تلاشند تا با تامین و کاهش قیمت کالاهای مورد نیاز مشتریان بازار فعالیت خود را گسترده تر نمایند.
شرکت های لیزینگ در حال حاضر به دو روش فعالیت می نمایند :
1- لیزینگ سرمایه ایی: که به روش اجاره اعتباری معروف است و یکی از مهمترین و پیشرفته ترین روش های لیزینگ در جهان می باشد ، این روش شباهت بسیاری با عقد اجاره به شرط تملیک مندرج در قانون عملیات بانکی بدون ربا دارد و تفاوت آن با این روش در شرط اختیار خرید در لیزینگ مالی یا اجاره اعتباری است.
2- لیزینگ عملیاتی :این روش نیز از قدیمی ترین و ساده ترین روش های عملیات لیزینگ می باشد . در این روش وسایل و تجهیزات مورد نیاز توسط متقاضیان بدون هدف کسب مالکیت اجاره و استفاده می گردد .
جهت ثبت کردن شرکت در این زمینه در ابتدا لازم است متقاضیان نسبت به اخذ مجوز از بانک مرکزی اقدام نمایند ،چرا که ثبت شرکت با موضوع فعالیت لیزینگ از موارد نیازمند اخذ مجوز می باشد. پس از دریافت مجوز مربوطه می توان نسبت به ثبت کردن شرکت در اداره مربوطه اقدام نمود.
در رابطه با فعالیت شرکت های لیزینگ مجلس شورای اسلامی قانونی را در سال 83 به تصویب رساند که بنا بر آن فعالیت شرکت های لیزینگ از مصادیق فعالیت در بازار غیر متشکل پولی تایین گردید :
ماده 1 : بر اساس این ماده، تنظیم بازار غیر متشکل پولی توسط بازار صورت می گیرد. در این میان بانک مرکزی، نیروی انتظامی، بانک یا موسسه اعتباری غیر بانکی و شرکت لیزینگ به عنوان طرف های دیگر تنظیم بازار غیر متشکل پولی می باشند.
عملیات لیزینگ در این شرکت ها، در زمینه خرید اموال منقول و غیرمنقول توسط شرکت صورت می گیرد که واگذاری یا انتقال این اموال به متقاضیان از طریق روشهای مختلف عقد اجاره و یا فروش قسطی انجام می شود. مشتریانی که از شرکت های لیزینگ خرید می کنند، اشخاص حقیقی و حقوقی استفاده کننده از تسهیلات شرکت لیزینگ خواهند بود. تمامی این موارد باید در اظهارنامه قید شود و سپس در اداره کل ثبت شرکت ها و مالکیت صنعتی ثبت گردد.
ماده 2 : شرکت های لیزینگ باید فعالیت خود را محدود به خرید اموال مورد درخواست مشتریان، ارز تولید کنندگان و یا فروشندگان و واگذاری آنها به مشتریان نمایند که این کار با اجاره و یا فروش قسطی صورت می گیرد.
ماده 3 : فعالیت شرکت های لیزینگ تنها توسط اشخاص حقوقی و با رعایت مفاد این دستورالعمل قانونی خواهد بود.
ماده 4 : شرکت هایی که پیش از تصویب این دستور العمل تاسیس شده باشند، به اخذ مجوز نیاز ندارند و تنها باید در اداره مربوطه به ثبت برسند.
ماده 5 : میزان سرمایه ای که برای شرکت های لیزینگ تعیین شده است، به شرح زیر می باشد:
الف ـ شرکت هایی که به فعالیت در زمینه خودرو سواری، ماشین آلات و تجهیزات راهسازی، ماشین آلات مورد نیاز کارخانجات، وانت، مینی بوس، کامیون های سبک و … که به شش میلیارد تومان سرمایه نیاز دارند.
ب ـ شرکت هایی که در زمینه کالاهای سرمایه ای گران قیمت از قبیل هواپیما، اتوبوس، تریلی، کامیون های سنگین، ماشین آلات سنگین مورد نیاز کارخانجات و … فعالیت دارند، باید حداقل 10 میلیارد تومان سرمایه داشته باشند.
ماده 6 : متقاضیان ثبت شرکت لیزینگ زمان درخواست باید به همراه تقاضای خود مدارک و اطلاعات را به بانک مرکزی تحویل دهند.
این مدارک عبارتند از :
1-تکمیل و ارائه فرم تقاضانامه
2-تکمیل و ارائه فرم پرسشنامه بانک مرکزی
3-ارائه نسخه ای از اساسنامه و صورت حساب های مالیاتی مربوط به سه سال گذشته (در صورتی که متقاضی شخص حقوقی باشد)
4-هیات موسس باید صورت جلسه مربوطه را تهیه و ارائه نمایند.
5-متقاضیان ثبت شرکت لیزینگ لازم است مدارک هویتی و اطلاعاتی مانند ؛( میزان تحصیلات و میزان سرمایه اورده ی خود در شرکت لیزینگ ) را به طور کامل اعلام نمایند.
6-هیات مدیره ی شرکت لازم است سابقه و مشخصات کامل فردی را خود مانند ( میزان تحصیلات ،سابقه و سمت های شغلی قبلی )ارائه نمایند.
7-ارائه گواهی عدم سوء پیشینه جهت دریافت این مجوز لازم است ،چراکه متقاضیان نمی بایست سابقه ی کیفری داشته باشند .
8-ارائه نسخه امضاء شده تعهد نامه توسط متقاضیان .
9-در صورتی که از سوی بانک مرکزی مدارک دیگری نیز درخواست گردد ،متقاضیان مکلف به ارائه آن می باشند.
بنا بر ماده 8 قانون ثبت شرکت های لیزینگ اعضاء هیات مدیره ومدیر عامل نیز می بایست شرایطی را احراز نمایند و مدارکی را ارائه دهند که عبارتند از:
1-مدیر عامل و قائم مقام مدیر عامل می بایست دارای تابعیت ایران باشند.
2- صلاحیت فردی این اشخاص می بایست به تایید مراجع ذیربط برسد.
3- این افراد نمی بایست سابقه محکومیت کیفری داشته باشند.
4- اعضا هیات مدیره، یا مدیر عامل نمی بایست در موسسات اعتباری سابقه محکومیت کیفری داشته باشند.
5- هیات مدیره یا مدیر عاملی نمی توانند دارای محکومیت قطعی موسسات اعتباری در هیات انتظامی بانک ها باشند.
6-نداشتن سابقه چک برگشتی در شبکه بانکی کشور .
7-نداشتن بدهی غیر جاری به موسسات اعتباری .
8-ارائه حداقل مدرک تحصیلی کارشناسی مرتبط به تشخیص بانک مرکزی.
9-داشتن صلاحیت تخصصی مدیر عامل و قائم مقام مدیر عامل پیشنهادی.

ثبت شرکت در ایران