چگونگی ثبت نام شرکت

انتخاب نام شرکت یکی از مهمترین مراحل ثبت شرکت است ، که لازم است متقاضیان ثبت شرکت با قوانین و باید و نباید های آن آشنایی کافی داشته باشند تا بتوانند در حیطه قوانین نام مناسبی برای مجموعه خود انتخاب نمایند و آن را به ثبت برسانند.
انتخاب نام مناسب برای شرکت دارای اهمیت بسیاری است ،چرا که این نام به نوعی معرف هویت ، فعالیت ها و هدف گیری های شرکت خواهد بود و در ایجاد تاثیرات مثبت در ذهن مخاطبین نیز موثر خواهد بود. همچنین از این نام در تمامی اوراق اداری و اینترنتی شرکت از قبیل وب سایت ،کارت ویزیت ،سربرگ و …. استفاده خواهد شد.

درباره ثبت نام شرکت این مقالات را بخوانید:
– نحوه ثبت نام شرکت به چه صورت است؟

آشنایی با روش استعلام نام شرکت

انتخاب نام شرکت در ایران دارای ضوابط و قوانین خاص خود می باشد که در این مطلب به بررسی آن خواهیم پرداخت:

جهت ثبت نام شرکت لازم است نامی خلاقانه که توسط مجموعه دیگری به ثبت نرسیده باشد را انتخاب نمایید ،در هنگام انتخاب این نام بهتر است نام هایی که توسط شرکت های مشابه به ثبت رسیده است را بررسی نمایید ،همچنین میتوانید در مورد مخاطبین و بازار هدف شرکت نیز مطالعاتی انجام دهید.
همچنین انتخاب نام شرکت دارای باید و نباید های قانونی نیز می باشد ،برخی از این قوانین عبارتند از :
1-در حال حاضر نامی که برای شرکت انتخاب می نمایید حداقل باید دارای سه سیلاب (بخش)باشد.
2-نام شرکت باید جزء اسامی خاص بوده و دارای ریشه فارسی داشته باشد .
در توضیح اسامی خاص می توان گفت که بطور کلی اسم بر دو گونه است:اسم خاص و اسم عام .اسم خاص کلمه ای است که برای نامیدن هر چیز مثل شخص،حیوان،شیء یا مفهومی بکار می رود و حتی می تواند مستقیماَ نهاد یک جمله باشد.اسم عام کلمه ای است که در مورد تمام موجودات زنده،اشیا و مفاهیمی که از یک نوع باشند دلالت دارد و بین همه ی آن ها مشترک باشد.(مانند کوچه،دختر،ظلم) اسامی خاص چهار دسته هستند:اسم مخصوص انسان ها که تنها برای آدمیان بکار می رود مانند مریم ،حامد و…..اسامی مخصوص حیوان ها که برای حیوانات به کار برده می شود مانند :اهو، کبوتر و…..اسامی مخصوص اماکن مختلف جغرافیایی که گویای یک منطقه ی جغرافیایی است مانند آسیا، اروپا ،افریقا….. .اسم خاصی که منحصراَ به یک چبز تعلق دارد و بیش از یکی نیست مانند کوه سبلان ،انجیل و…..
3-بهتر است نام شرکت با موضوع فعالیت شرکت هماهنگ انتخاب گردد و دارای تضاد با موضوع فعالیت شرکت نباشد.
4-از اعداد در نامگذاری شرکت می توان به صورت حروف استفاده نمود به عنوان مثال عدد 4 در نامگذاری شرکت به صورت حروف (چهار) قابل استفاده است . در ضمن،هر چند استفاده از اسامی شهرها،رنگ ها و اعداد در اسم شرکت بلامانع است، اما این کلمات جزء سیلاب های اسم شرکت شمرده نمی شوند و اسم شرکت باید غیر از این کلمات شامل سه سیلاب باشد.
5-نام های انتخابی می بایست مطابق شئونات اسلامی و اخلاقی باشند .
6-استفاده از برخی از عبارات مانند انجمن ها ، بانک ها ، بهزیستی ، گمرگ ، لیزینگ ، صندوق های قرض الحسنه و امثال اینها مستلزم اخذ مجوز از مراجع ذیصلاح هستند .
7-استفاده از عناوین که مخصوص تشکیلات دولتی کشوری است ،در نام شرکت مجاز نمی باشد مانند ناجا، نزاجا و…..
8-استفاده از کلماتی از فبیل مانند ، ایران ، کشور ، ملت و امثال ان در نام های پیشنهادی به دلیل جلوگیری از سو استفادهای احتمالی پذیرفته نمی شود.
9-استفاده از نام های ائمه و نام های متبرکه و موسسات خیریه و فرهنگی و شرکت های خدمات زیارتی پس از اخذ مجوز و در صورت رعایت سایر موارد ممکن می باشد.
10-توجه داشته باشید که نامهای تائید شده قابل انتقال به غیر نمی باشد، حتی با تنظیم سند رسمی.
11-نام محل و مناطق گوناگون ایران در نام شرکت در صورتی مورد تایید اداره ثبت شرکت ها قرار میگیرد که شرکت مذکور در همان منطقه و محل به ثبت برسد.
12-استفاده ازعناوین ایثارگران و شاهد و امثال هم که انحصاراَ تحت نظارت سازمان محترم بنیاد شهید و امور ایثارگران می باشد در انتخاب نام مجاز نمی باشد.
13-استفاده از عناوین شعرا،دانشمندان و کاشفان معاصر در انتخاب نام مجاز نمی باشد.
14- در انتخاب نام شرکت نمی توان ازحروف اول چند کلمه به عنوان اسم مخفف و یا ترکیبی از چند حرف استفاده نمود.
15-موارد مشخصی وجود دارد که نباید جزء اسامی و یا اضافه شده به عناوین شرکت باشد، این موارد عبارتند از:
ملی – ایران – ملت – کشور – انتظام – نظام – نفت – پتروشیمی – دادگستر – بنیاد – سازمان – مرکز – بهزیست – بانک – بسیج – جهاد – آسانسور – آژانس – ایثار – ایثارگران – شاهد – شهید- آزاده – جانبازان – تکنو – فامیلی – فیلتر – نیک – باور – میکروبرد – تست – استار – تک – مدرن – پیک – امنیت – کارواش – فانتزی – شهروند – اقتصاد – میهن – جوانان – ایمان – دکوراسیون – هدف – سپاه – تکنیک – دیتا – تک نو – تکنولوژی – اورست – مونتاژ – ونوس – دفتر – ایتال – بیو – کنترل – متریک – مترلژی
16-قید نام شرکاء در شرکت های غیر تضامنی مجاز نمی باشد ،چراکه در صورت استفاده از نام ،مسئولیت شرکت به صورت تضامنی می باشد.
در شرکت های سهامی نیز ، قید عنوان سهامی لازم است چرا که نشان دهنده محدود بودن مسئولیت شرکا به میزان سهام آن ها برای معامله کنندگان و اشخاص ثالث می باشد .
در شرکت های سهامی عام و سهامی خاص نیز لازم است کلمه ی « عام» و « خاص » بلافاصله بعد از نام شرکت اضافه گردد.
17-در صورتی که در نام شرکت از عبارت مهندسی یا مهندسین استفاده می گردد ارائه مدارک مهندسی ضروری است.
متقاضیان ثبت شرکت پس از اینکه نام شرکت خود را با توجه به قوانین و موارد فوق انتخاب نمودند ،می توانند با مراجعه به سامانه http://www.irsherkat.ssaa.ir نسبت به ثبت نام انتخابی اقدام نمایند . در این سامانه می بایست پنج نام را با توجه به اولویت انتخاب خود درج نمایید ،تا توسط کارشناسان مربوط با توجه به اولویت شما بررسی گردد .در صورتی که به دلایل مختلف نامهای انتخابی شما قابل ثبت نباشد ،مراتب با ذکر علت رد نام پیشنهادی به اطلاع شما خواهد رسید. و می بایست نام های اصلاح شده و جدید را در سامانه فوق وارد نمایید.
در پایان از همراهی شما عزیزان صمیمانه سپاسگزاریم.

ثبت شرکت در ایران