چگونگی رتبه بندی شرکت در رشته نیرو

رتبه بندی شرکت ها عبارت از امتیازیست که شرکت های پیمانکار جهت معرفی میزان صلاحیت خود، با توجه به میزان سرمایه علمی و تجهیزاتی که در اختیار دارند دریافت می نمایند. ، اخذ رتبه بندی جهت عقد قرار داد و ورود به پروژه ها و مناقصات دولتی و غیر دولتی بزرگ و ضروری می باشد.

رتبه بندی جهت شرکت های پیمانکار از سوی  معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری با توجه به میزان صلاحیت شرکت ها اعطا می گردد.

اهمیت اخذ رتبه بندی یا گرید:

1- جهت اخذ قرار داد با شرکت ها و سازمان های دولتی اخذ رتبه بندی یا گرید الزامی می باشد.

2-گامی بسیار مهم در معرفی توان مالی ، علمی و اجرایی مجموعه می باشد و سرمایه گذاران و یا مشتریان با آگاهی از رتبه بندی شرکت ها و توان فنی و مالی آنها می تواند در انتخاب شرکت مناسب برای انجام پروژه خود تصمیم بهتری اتخاذ نماید.

3- اخذ گرید و گواهینامه صلاحیت پیمانکاری برای شرکت های پیمانکار جهت شرکت در مناقصات دولتی الزامی می باشد.

3-نمایانگر نقاط ضعف و قوت شرکت های فعال در صنایع گوناگون می باشد و نمای کلی از میزان توان و صلاحیت این شرکت ها جهت انجام پروژه ها ارائه خواهد نمود.

شرکت ها از نظر سازمان فنی و عمران استاندارد به دو دسته تقسیم می شوند:

1-شرکت هایی که به آن ها پیمانی اطلاق می شود.

2-شرکت هایی که به آن ها مشاور اطلاق می شود.

برای شرکت های پیمانکاری،رتبه بندی شرکت ها در 11 رشته معرفی شده و در پایه های 1 و 2 و 3 و 4 و 5 تعریف می شود که بالاترین رتبه،رتبه ی 1 و پایین ترین رتبه،رتبه 5 می باشد و شرکت های مهندسی مشاور در سه پایه رتبه بندی می شوند که بالاترین رتبه،رتبه ی 1 و پایین ترین رتبه،رتبه ی 3 می باشد.

رشته های مختلف معاونت راهبردی نهاد ریاست جمهوری رتبه بندی عبارت است از:

1- ساختمان 2- راه و ترابری 3- صنعت و معدن 4- تاسیسات و تجهیزات 5- کشاورزی 6- اب 7- مرمت اثار باستانی 8- کاوش های زمینی 9- ارتباطات  10 -نفت و گاز 11- نیرو  می باشدکه فعالیت شرکت های پیمانکاری غالباَ در زمینه ی اجرایی و اجرای پروژه های عمرانی و قراردادهای اجرایی در زمینه ی ساخت و نظارت بر پیمانکار است اما شرکت های مشاور در زمینه ی طراحی و نظارت و نظارت بر ساخت فعالیت می کنند و واسطه ی پیمانکار و کارفرما هستند .

در این مطلب چگونگی اخذ رتبه بندی و گرید شرکت های رشته نیرو که جزء شرکت های پیمانکار می باشد بررسی می گردد، زمینه فعالیت شرکت های رشته نیرو در امر تولید ، توزیع و انتقال نیرو اعم از نیروگاه‌ها، شبکه‌های برق و تاسیسات برقی، پست‌های توزیع و الکترونیک عام و خاص و نظایر آن می‌باشد.

همچنین رشته نیرو شامل دو زیر رشته می‌باشد:

1-تولید نیرو

2-انتقال و تویع نیرو

زمینه فعالیت شرکت های نیرو عبارتند از:

اخذ رتبه در رشته انرژی، مهندسی مکانیک، الکترومکانیک، مهندسی برق، الکتروتکنیک، مخابرات، ارتباطات، ابزار دقیق، مدیریت پروژه، مهندسی دریا، کشتی سازی می باشد

جهت اخذ رتبه در رشته نیرو احراز شرایط ذیل الزامی می باشد:

1-ارزیابی شرایط عمومی

2-تجربه و سوابق کاری شرکت

3-توان نقدینگی

چنانچه اشاره شد شرکت نیرو از گروه شرکت های پیمانکار می باشد و رتبه بندی برای شرکت های پیمانکار ۵ رتبه از ۱ تا ۵ می باشد، که حداقل آن رتبه ۵ و حداکثر آن رتبه ۱ می باشد .

اشخاصی که در یکی از شاخه های  تولید نیرو و توزیع و انتقال اعمم از فعالیت نیروگاه‌ها، شبکه‌های برق و تاسیسات برقی، پست‌های توزیع و الکترونیک عام و خاص و  مانند آنها فعالیت دارند، با توجه به سوابق و توان مالی و علمی و تطابق اطلاعات با مدارک ارائه شده می توانند نسبت به ثبت نام در سامانه ساجات جهت تعیین صلاحیت اقدام نمایند و رتبه مجموعه خود را دریافت نمایند .

مراحل ثبت نام اخذ گرید و رتبه بندی شرکت های  نیرو

1-دریافت پوشه مخصوص تشخیص صلاحیت ازانجمن های صنفی پیمانکاران

2-تحویل درخواست رتبه مورد تقاضا, مخاطب این نامه که در سربرگ شرکت می باشد باید معاونت فنی عمرانی استانداری محل ثبت شرکت باشد

3-ارائه مدارک شرکت شامل روزنامه تاسیس شرکت, اساسنامه, تقاضانامه و شرکت نامه یا اظهارنامه ثبت شرکت

4-ارائه مدارک شناسایی تمام سهامداران و امضای هیئت مدیره شرکت شامل کپی از شناسنامه و کارت ملی و کارت پایان خدمت

5-ارائه اسناد محل شرکت شامل اجاره نامه یا کپی سند مالکیت

6-ارائه کد اقتصادی شرکت

7-ارائه مدارک مهندسی شرکت شامل یک نفر مهندس با ۳ سال سابقه بیمه و یک نفر مهندس بدون سابقه که میزان سابقه مهندسین شرکت هرچه بالاتر باشد امتیاز مهندسی شرکت افزایش یافته و در موقعی که شرکت جهت تشخیص صلاحیت پایه ۴و یا بالاتر اقدام میکند نیاز کمتری نسبت به تامین امتیاز پرسنلی یا هیئت مدیره شرکت می باشد .

مدارک مورد نیاز جهت رتبه بندی و اخذ گرید شرکت های نیرو

1-اسناد و مدارک شرکت ( اساسنامه ، اظهارنامه و آخرین صورتجلسه تنظیم  شده ) بعلاوه کلیه روزنامه ‌های رسمی اعم از آگهی تاسیس و آگهی های تغییرات)

2-مدارک هویتی اعضای هیئت مدیره و امتیاز آور ( کپی شناسنامه، کپی کارت ملی، کارت پایان خدمت)

3-کپی مدارک تحصیلی مهندسان

4- آخرین اظهارنامه مالیاتی ( سه سال اخیر)

5-مجموع مبلغ قراردادها طی ۱۵ سال اخیر به همراه مفاصا حساب هر قرارداد و ارائه سوابق بیمه مهندسان ( بیمه میبایست عادی باشد )

6- عکس ۴*۳ از اعضای هیئت مدیره

در پایان یادآور می شویم چنانچه اشاره شد جهت استعلام رتبه شرکت نیرو می توانید به سایت ساجات مراجعه نمایید .

 

 

 

 

ثبت شرکت در ایران