ثبت برند

اقدامات پس از ثبت شرکت
ثبت برند
پس از طی مراحل تشکیل پرونده شامل ارائه ی شرکتنامه ، اساسنامه ، تقاضانامه و بعد از آن به پایان رساندن اقدامات مربوط به ثبت شرکت ، تخصیص شماره ثبت به شرکت از طرف اداره ی ثبت شرکت ها ، و اختصاص شماره ی دیگری به نام شناسه شرکت توسط اداره سازمان املاک و اسناد کشور مربوط به هویت اشخاص حقوقی ثبت شده که در سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور ، وزارت کشور ، سازمان اوقاف وامور خیریه ، اتاق بازرگانی و حوزه های علمیه قابل شناسایی خواهد بود ، مجاز به انجام فعالیت ذکرشده در موضوع شرکت به‌ صورت رسمی می‌باشد ؛ از طرف دیگر ، یک سری اقدامات اختیاری ست که می توان آن ها را هم پیگیری کرد مثلا اخذ کارت بازرگانی ، اگر قصد واردات و صادرات داشته باشید یا اخذ دسته چک ، طراحی سایت شرکت و یا ثبت برند و لوگو و… که در اینجا به این آخری یعنی ثبت برند می پردازیم.

برند شامل یک کلمه (اسم خاص) ، یا شکل (فرم) ، و یا هردو اینها در کنار هم جهت معرفی محصول و انحصاری کردن نام کالا می باشد. کلمه ، شکل ، حروف ، اعداد ، رنگ ، ترسیمات و… از دسته علامت های تجاری می باشد ، در بعضی کشور ها صدا ، رنگ و بو هم از دسته علامت های تجاری محصوب می شوند. یعنی هر نشان قابل رویتی که کالا و خدمات اشخاص حقیقی و حقوقی را از هم متمایز کند ، هر فرد حقوقی یا حقیقی با توجه به نوع فعالیت خود می تواند برای کالای مورد نظر حوزه ی فعالیت اش نام و علامت تجاری انحصاری انتخاب و ثبت نماید ؛ و این نام یا علامت تجاری (برند) به صورت کاملا انحصاری در اختیارصاحب برند است و در صورت استفاده بدون کسب اجازه از صاحب برند قابل پیگرد قانونی است.
قبل از هر چیز ، به سامانه ی شناسه ملی اشخاص حقوقی کشور که در ذیل آمده مراجعه و از ثبت شرکت و جزئیات آن اطمینان حاصل کنید:
http://www.ilenc.ir
در ایران ، ثبت شرکت ها و اسم شرکت در محدوده ی اختیارات “اداره کل ثبت شرکت ها” ؛ و ثبت اختراعات ، علائم تجاری ، برند و لوگو بر عهده ی “اداره ی مالکیت صنعتی” یا همان “مرکز مالکیت معنوی” می باشد. حوزه ی اختیارات امور مربوط به مالکیت های صنعتی و همچنین نمایندگی ایران در سازمان جهانی مالکیت معنوی و اتحادیه های مربوطه ، بر عهده ی سازمان ثبت اسناد و املاک است که اداره ی مالکیت صنعتی این سازمان ، ثبت کلیه ی موضوعات مالکیت صنعتی اعم از اختراع ، علامت ، علامت جمعی و طرح صنعتی را بر عهده دارد. استفاده ی واژه ی صنعتی به این دلیل است که رایجا اختراع جنبه ی صنعتی دارد و علامت های تجاری نیز بر روی کالاهای صنعتی نصب می شوند ، پس معرف محصولات برآمده از تولیدات صنعتی می باشند.
امروزه اداره ی مالکیت صنعتی و اداره ی ثبت شرکت ها هر کدام با استفاده از شیوه های نوین ، راه های متفاوتی را برای متقاضیان ثبت در نظر گرفته اند که ثبت هر یک ، آثار متفاوتی را نیز به همراه دارد.
قانون ثبت علائم و اختراعات ، مصوب سال هزار و سیصد و ده و آئین نامه ی مصوب سال هزار و سیصد و هفت ، مبنای حمایتی ای ست برای لوگو و برند شرکت ؛ شخصی که لوگوی تجاری به نام او ثبت شده است و کسی که لوگو به طور موقتی یا دائمی از طرف مالک به وی انتقال داده شده است می تواند از علامت تجاری استفاده کند.
پیش از توضیحات بیشتر درباره ی مدارک لازم جهت اخذ مجوز و حقوق در نظر گرفته شده برای کسانی که لوگوی خود را به ثبت رسانده اند ، در موارد ذیل به عنواینی اشاره می کنیم که طبق ماده ی سی و دوئه آیین نامه چه علامت هایی قابل ثبت نیست:
خلاف موازین شرعی یا نظم عمومی یا اخلاق حسنه باشد ، توانایی تمایز میان خود و برند دیگر را نداشته باشد ، مراکز تجاری را به خصوص در مورد مبدا جغرافیایی کالاها یا خدمات یا خصوصیات آن ها گمراه کند ، عین یا تقلید نشان نظامی یا ارگانی رسمی باشد ، ترجمه ی یک علامت یا نام تجاری باشد که برای همان کالا یا خدمات مشابه عمل کند ، عین علامتی باشد که قبلا به نام مالک دیگری ثبت شده و شباهت اش موجب فریب گردد ، اضافه کردن کلماتی از قبیل اصل ، برتر و…
تبصره: چنانچه نام پیشنهادی ثبت نگردد با ذکر علت مشخص می گردد و تا دو بار قابل اعتراض می باشد که در مرحله ی دوم ، حکم صادره قطعی می باشد.
مراحل و مدارک لازم جهت ثبت برند عبارتند از:
1-تکمیل فرم اینترنتی اظهارنامه ی ثبت علامت 2- نمونه گرافیکی یا تصویر از لوگو 3- برابر اصل کردن مدارک به توسط وکیل 4- پرداخت مبلغ حق الوکاله و شماره ی فیش واریزی 5- تنظیم و ارجاع مدارک به اداره ی مالکیت صنعتی 6- در صورت ابلاغ اخطار ؛ می بایست تا سی روز برطرف و حل و فصل شود.
لازم به ذکر است ، پرداخت هزینه به معنی ثبت نهایی اظهارنامه شناخته شده و تغییر اطلاعات و برگرداندن هزینه امکان پذیر نمی باشد ، البته تا زمانی که اظهارنامه ی او هنوز ثبت نشده می تواند آن را مسترد کند.
پس چنانچه گفته شد ، در نهایت اداره ی مالکیت صنعتی ، اطلاعات وارد شده را از نظر صحت و مقایسه با مقررات و شرایط مندرج در این قانون بررسی می کند و در صورتی که لوگو را قابل ثبت بداند ، مجوز نشر آگهی مربوط به آن را تصویب و صادر می کند. طبق قانون اظهارنامه ی ثبت علامت به همراه نمونه علامت و فهرست کالاها یا خدماتی که ثبت علامت تجاری برای آن ها درخواست شده و بر اساس طبقه بندی قابل اجرا یا طبقه بندی بین المللی باشد به اداره ی مالکیت صنعتی تسلیم می شود. پرداخت هزینه های ثبت علامت ، برعهده ی متقاضی ست. زمان ثبت یک علامت (برند) تجاری از شروع ثبت نام تا اخذ تصدیق نهایی معمولا بین دو تا شش ماه متغیر است ، پس از انتشار آگهی اظهارنامه و تا زمان ثبت علامت ، متقاضی از امتیازات و حقوقی برخوردار است که در صورت ثبت هم برخوردار خواهد بود. نگرانی معمول افراد از ثبت برند گیر و گرفت های مالیاتی و عوارض مربوط به آن است ، در صورتی که هیچ ارتباط مستقیمی با پرداخت مالیات و عوارض دارایی وجود ندارد. در نهایت اگر اداره ی مالکیت صنعتی تشخیص دهد که شرایط مندرج در این قانون رعایت شده است علامت را ثبت کرده و آگهی مربوط به ثبت آن را منتشر ، و گواهینامه ی ثبت را به نام متقاضی صادر می نماید. مدت اعتبار ثبت علامت ده سال از تاریخ ارائه ی اظهارنامه ی ثبت آن می باشد. این مدت با درخواست مالک آن برای دوره های متوالی ده ساله با پرداخت هزینه ی مقرر قابل تمدید است. یک فورجه و مهلت ارفاقی شش ماهه که از پایان دوره شروع می شود ، برای پرداخت هزینه ی تمدید یا پرداخت جریمه تاخیر در نظر گرفته می شود. هر ذینفع می تواند از دادگاه ، ابطال ثبت علامت را درخواست نماید. رسیدگی به اختلافات ناشی از اجرا این قانون و آئین نامه ی اجرایی آن ، طبق ماده ی پنجاه و نه ، در صلاحیت شعبه یا شعب خاصی از دادگاه های عمومی تهران می باشد.
پس از ثبت کامل لوگو ، حقوقی به فرد اعطا می شود ، که گزیده ای بسیار کوتاه از اهمیت درک نشده ی آن را در ذیل می آوریم:
حق استفاده ی انحصاری از یک علامت به کسی اختصاص دارد که طبق قانون آن را به ثبت رسانده باشد. به طوری که استفاده از هر علامت ثبت شده در ایران ، توسط هر شخص غیر از مالک علامت ، مشروط به موافقت مالک و انتقال امتیاز آن می باشد.
اگر برند شما به ثبت نرسیده باشد رقبا از آن استفاده می کنند و به تولید همان کالا یا کالاهای مشابه می پردازند و این امر اخلال مالی-اقتصادی ِ کمرشکنی ایجاد می کند ؛ مشتریان گمراه شده ، با خرید کالای رقیب ، سود شما را پایین می آورند و در نهایت به شهرت آن ضرر می رسانند.
مشتریان محصولات را از یکدیگر تشخیص می دهند ، و برای اعطای نمایندگی ضروری ست.
مالک علامت ثبت شده می تواند علیه هر شخصی که بدون موافقت وی از علامت استفاده کند ، در دادگاه اقامه ی دعوی نماید.
علاوه براین گزینه ی مقابل آن نیز امکان دارد ، یعنی هر گاه خواهان ثابت کند که مالک علامت ثبت شده ، از آن به تنهایی و یا بر خلاف ضوابط مندرج در قانون استفاده کرده ، دادگاه علامت را باطل می کند.

ثبت شرکت در ایران