ثبت شرکت به صورت غیر حضوری چیست ؟

در گذشته مراجعه حضوری افراد در ادارات و سازمان ها جهت انجام کارها و پیگیری آنها الزامی بوده است ، لکن امروزه با بزرگتر شدن جوامع و همچنین رشد روز افزون تکنولوژی نیاز به مراجعه حضوری جهت انجام امور هر روز کمتر می شود و هرچه بیشتر شاهد استفاده از تکنولوژی های روز خصوصا اینترنت در انجام امور روزمره هستیم، این امر ،علاوه بر صرفه جویی در وقت و هزینه افراد جامعه از رفت و آمد های غیر ضروری نیز جلوگیری خواهد نمود که خود این موضوع راه کار مناسبی جهت حل بسیاری از مشکلات جامعه و شهر نشینی مانند ؛ترافیک آلودگی هوا و…… خواهد بود.
یکی از مواردی که امروزه با استفاده از اینترنت و بدون مراجعه حضوری ممکن گردیده است پروسه ثبت شرکت می باشد که در گذشته با مراجعه حضوری فرد یا وکیل وی انجام می گرفته، لکن اکنون امکان انجام این امور به صورت غیر حضوری فراهم آمده است. جهت این امر کافی است با مراجعه به سامانه http://irsherkat.ssaa.ir با وارد کردن اطلاعات ومشخصات لازم اولیه مانند : نام متقاضی ، نام خانوادگی متقاضی ، تابعیت متقاضی ، سمت متقاضی ، شماره ملی و شماره همراه متقاضی ثبت نام اولیه را انجام دهید . سپس لازم است اساسنامه ی شرکت و شرکت نامه را در فرم های پیش فرضی که در سایت قرار گرفته است را تکمیل نمایید و در صورت لزوم قوانین مربوط به شرکت خد را نیز اضافه نمایید و تصویر برابر اصل شده از اساسنامه خود را در سایت اداره ی ثبت شرکت ها بار گذاری کنید. در ادامه در رابطه این مراحل به تفصیل توضیحاتی ارائه می گردد،با ما همراه باشید:

درج کامل اطلاعات متقاضی

این اطلاعات اولیه اطلاعاتی از قبیل ؛نام و موضوع شرکت می باشد ،همچنین لازم است در صفحه ایی که در اختیار دارید تعداد اعضای شرکت و سهامداران با توجه به نوع فعالیت شرکت مشخص گردد. و همچنین نام و موضوع شرکت و مشخصات شرکت خود را به عنوان یک شخصیت حقوقی وارد نمایید .
در انتخاب نام شرکت لازم است مقررات ذیل در نظر گرفته شود:
1-ریشه فارسی داشته باشد 2- لاتین نباشد 3- منافات و تضادی با شئون انتقلاب اسلامی نداشته باشد 4- تکراری نباشد 5- در نام شرکت حداقل یک اسم خاص بکار رفته باشد 6- حداقل از سه سیلاب کلمه (خاص) تشکیل شده باشد .
در رابطه با موضوع فعالیت شرکت نیز که در واقع هدف از تاسیس شرکت می باشد و تایین کننده دایره فعالیت شرکت است موضوعات ثبت شرکت از نظر قانونی دارای چند دسته بندی می باشد:
1-موضوعاتی که به کلی غیر قابل ثبت و فعالیت هستند.
2-موضوعاتی که قبل از ثبت نیاز به اخذ مجوز دارند.
3-موضوعاتی که بدون نیاز به دریافت مجوز از سازمان ها و ارگان ها به ثبت می رسند.

معرفی آدرس محل فعالیت شرکت

در این مرحله کد پستی و شماره تلفن، شماره دورنگار، پست الکترونیک، نشانی تارنما باید به طور دقیق وارد شود. (توجه داشته باشید که در درج این آدرس لازم است دقت لازم مبذول گردد چرا که مدارک مربوط به ثبت شرکت به همین آدرس ارسال خواهد شد )
مشخصات سهام و سهامداران
نوع سرمایه شخص حقوقی در این مرحله مشخص و ثبت می گردد، ارزش ریالی هر سهم نیز باید مشخص گردد و در حین حال مشخصات اعضای اصلی شرکت و سهام هر کدام از اعضا و سهام انها نیز در این مرحله مشخص و ثبت می گردد.
تایین و اعلام سمت اشخاص
در این قسمت باید سمت اعضای شرکت ( سمت مدیر عامل یا رئیس هیأت مدیره) تعیین گردد. هم چنین اشخاص شرکت می توانند با توجه به جلسه موسسین شرکت سمت های دیگری را انتخاب نمایند. در این فرم مواردی از قبیل ؛ تاریخ شروع سمت ، مدت تصدی ، تاریخ پایان اعتبار سمت و … مشخص کردن وضعیت حق امضاء را وارد و ثبت خواهید نمود .
معرفی شعب شرکت
در صورتی که مجموعه شما دارای شعبه ها ی دیگری باشد، در این مرحله اطلاعات آن شعبه یا شعبه ها بطورکامل ذکر می گرددگردد .
روزنامه و سال مالی
شرکتهای سهامی خاص لازم است در یکی از روزنامه های کثیرالانتشار ذکر گردد و در این قسمت جهت آگهی های شرکت انتخاب شود ، در شرکتهای با مسئولیت محدود و موسسات نیازی به انتخاب روزنامه نیست، هم چنین روز و ماه سال مالی هرشرکت در این قسمت مشخص می گردد. ( معمولا یکم فروردین هرسال است.)
تایین متن صورتجلسه
در این قسمت صورتجلسه هر شرکت باید ذکر شود
تقاضا نامه یا اظهار نامه
در این قسمت متن اظهارنامه یا تقاضانامه شرکت یا موسسه وارد می شود. شما می توانید اطلاعات را تایپ نموده یا از کلیشه و متون موجود در سیستم استفاده نمایید. برای این کار کلید «دریافت متن تقاضانامه/اظهارنامه» را کلیک می نماییم.
شرکتنامه
شرکتنامه مخصوص شرکت های با مسئولیت محدود، تضامنی و نسبی است و شرکت های سهامی و تعاونی نیازی به شرکتنامه ندارند.شرکتنامه در شرکت های با مسئولیت محدود رکن اساسی آن است،به طوری که عدم تنظیم آن سبب بطلان شرکت است.

مواردی که در اساسنامه درج می گردد عبارت است از

۱. نام شرکت
۲. موضوع شرکت
۳. سرمایه شرکت اعم از نقدى و غیرنقدی
۴. میزان سهم‌الشرکه هر یک از شرکاء
۵. تاریخ تشکیل شرکت و مدت آن
۶. اسامى شرکاء یا مؤسسین شرکت با قید مشخصات کامل هر یک و اقامتگاه او
۷. اسامى مدیران شرکت و اختیارات آنها و مشخصات کسانى که حق امضاء دارند
۸. قید مشخصات بازرس یا بازرسان شرکت
۹. تاریخ و نحوه رسیدگى به حساب‌ها و چگونگى تقسیم سود و زیان شرکت
۱۰. انحلال شرکت
۱۱. قید سایر نکاتى که لازم باشد
۱۲. بالاخره شرکت‌نامه باید به امضاء مؤسسین برسد و در دفتر ثبت شرکت‌ها ثبت گردد.
پس از انجام تمامی این مراحل ،رایانه تایید پذیرش را نمایش خواهد داد که لازم است به دقت از سوی متقاضی مطالعه گردد، از این تاریخ شما به مدت سه ماه فرصت خواهید داشت تا مدارک را تهیه نموده و از طریق پست ارسال نمایید همچنین در صورتی که موضوع فعالیت شما نیازمند اخذ مجوز باشد برای دریافت مجوز نیز اقدام نمایید و سایر مراحل ثبتی را که پس از ثبت شرکت لازم الاجرا می باشند دنبال نمایید.

ثبت شرکت در ایران